Betonból készült modern kerti kellékek készítése

Megérkezett a várva várt jó idő, és egyre több időt töltünk az udvaron, a kertben – ültetünk, rendezkedünk, hogy megteremtsük azt az egyedi hangulatot, ami igazán a sajátunk. Ilyenkor előtérbe kerülnek a különféle virágtartók és kerti kiegészítők, amelyek nemcsak praktikusak, hanem díszítőelemként is fontos szerepet játszanak.  

Ezek elkészítése elsőre talán szokatlannak tűnik, de a beton kiváló alapanyag lehet. Bár rideg, nyers anyagnak gondoljuk, valójában meglepően sokoldalú és kreatív lehetőségeket rejt magában. Ebben a cikkben megmutatom, hogyan készítettem betonból virágtartót és egy szökőkutat, amelyek ma már a kertem különleges díszei. Ráadásul mindez nemcsak alkotás volt, hanem egy igazán élvezetes, kreatív kaland is. 

Virágtartó tál készítése 

Az ilyen beton virágtálak készítése könnyen megoldható, de az öntőforma kiválasztása már egy érdekesebb feladat. Sokféle változat közül kell kiválasztanod a neked legjobban tetszőt és megfelelőt.

Hozzávalók:  

  • Szűrőtál  
  • Széles cellux ragasztó  
  • Beton  
  • kisebb tál  
  • Kövek

Elkészítés:  

Az elkészítés első lépése az öntőforma kiválasztása. Előfordulhat, hogy pont leszeretnéd cserélni a szűrőtáladat és ha a mérete is megfelelő akkor már meg is van az öntőformád. Nemcsak a szűrőtál jöhet szóba, hanem bármilyen lyukacsos edény, kosár. 

Az  öntőforma kiválasztása, ami az én esetemben egy nagyobb szűrőtál, következett a külső felének, nagy cellux ragasztóval való beragasztása. Fontos, hogy ne maradjon ki rész és a celluxot jól nyomkodd egymásra. Érdemes több ragasztót használni, hogy biztosan ne tudjon majd a beton átfolyni.

 
Amikor ezzel elkészültem kétoldalú ragasztóval rögzítettem 3 hungarocell darabot az aljára, hogy a víz ki tudjon majd folyni. A kétoldalú ragasztót azért használtam, hogy a hungarocell darabok ne mozduljanak el az öntés során.

Ezután kikentem a tál belsejét étolajjal, majd a hungarocell darabokra helyeztem a belső tálat, aminek a külsőjét kentem be étolajjal és már előre tettem kavicsot bele nehezéknek. 

Ez után már a beton beöntése következett. Mivel a két edény között nem volt nagy hézag, ezért a betont egy kis lapáttal csurgattam az edények közé. Időnként érdemes egy kicsit megütögetni a külső tálat, hogy a levegő távozzon. A beton betöltése közben folyamatosan raktam a nagy kavicsokat a tál belsejébe, hogy a nehogy megemelkedjen. 

Két nap eltelte után a köveket, a harmadik nap a ragasztót is leszedtem a tálról. Nagyon könnyen lejött. Majd fejre fordítottam az egészet és leöntöttem forróvízzel. A szűrőtálat óvatosan megmozgattam és szépen kicsúszott a beton tál.

Teljes száradás után lefestettem.

Mini oázis betonból – szökőkutas virágdísz készítése  

Egy egyszerű ötletből születhet a kerted egyik legkülönlegesebb dísze: egy saját készítésű, szökőkutas virágcserép.

Hozzávalók:

  • Nagy kaspó  
  • Kisebb kaspó  
  • Beton  
  • Kavicsok

Elkészítés:  

Először egy nagyobb, öntött beton cserepet készítettem. Ehhez vásároltam két egyforma műanyag kaspót egy kisebb és egy nagyobb méretben. 

Az elkészítést azzal folytattam, hogy kitaláljam, hogy mennyire kell megemelnem a belső edényt, hogy kellő vastagok legyenek az oldalak és ezt a távolságot mivel tudom megoldani. 

Ehhez szoktam papírkarikát, hungarocellt választani, mivel ezeket könnyű kiszedni is, hiszen ezek lesznek a víz kifolyási lehetőségei. A hungarocell azért nem jöhetett szóba, mert sok nehezék kell és összenyomódik.  

Fontos volt, hogy elmozdulni se tudjon az öntés során. Próbáltam biztosra menni, így a kisebbik kaspó ki lett fúrva három helyen és három parafadugót csavarral rögzítettem.

Sajnos a kaspó az egyik lyuk fúrásánál eltörött, de nagy cellux-al beragasztottam. A célnak így is megfelelt. Miután ezzel megvoltam, az olajozás következett. A nagyobbik kaspót belül a kisebbiket kívül kentem be étolajjal. Ezután beleállítottam a nagyobbik kaspóba a kisebbiket. 

A beton öntése előtt még a nehezékeket kellett összeszedni és a kaspóba rakni. Próbáltam kitölteni kavicsokkal az edényt. Először félig, majd folyamatosan raktam.

Elkezdtem önteni a betont, amihez egy két literes műanyagüvegből készült segítő eszköz. Az öntésnél a nehezékre nagyon kell figyelni, mert hamar megemelkedhet a belső edény. Ezt tapasztalatból tudom. 

 Korábban, egy ilyen nagy kaspó öntésénél azt gondoltam, hogy a renget kavics, amit használtam biztos elég lesz, de nem. A belső edény megemelkedett és hiába lett gyorsan visszanyomva a két edény közt lévő vastag papírhengerek elmozdultak és a belső edény lejjebb ment, így a forma oldala egy részen vékony lett. Kötés után szépen kijött és a megfordításnál összeroppant. Ezért nagyon kell figyelni és bőven tenni nehezéket.  
  
Az edényt finoman megütögettem, hogy minél több levegő távozzon. Miután teljesen feltöltöttem betonnal a kötési időt kellett megvárni. 

A kavicsokat és a csavarokat a második nap kiszedtem. A beton kaspót pedig a harmadik nap vettem ki a formából. Fejre fordítottam és forró vízzel meglocsoltam és szépen kicsúszott a betoncserép.

Még hagytam kötni, majd száradás után lefestettem.

Elkészült a nagy beton cserepem, amit földdel töltöttem meg. A közepére egy kisebb edényt helyeztem – ez lett a mini tavacska szerepét betöltő víztartály. A két edény közötti részt különféle virágokkal ültettem be, így olyan hatást kelt, mintha egy virágkoszorú ölelné körbe a szökőkutat. 

A középső edénybe tiszta vizet töltöttem, majd belehelyeztem egy napelemes szökőkutat, amely napsütés hatására lágy vízjátékot varázsol a virágok közé. Ez a projekt nemcsak látványos, de igazán nyugtató hangulatot is teremt a kertben vagy a teraszon.

Korábban már dolgoztam betonnal, és többféle kerti kiegészítőt is készítettem belőle, amelyeket egy másik cikkemben – képekkel illusztrálva – be is mutattam. Abban a bejegyzésben részletesen foglalkoztam azzal, hogy mi is pontosan a beton, mire van szükség az öntéséhez, és hogyan lehet színezni ezt az alapanyagot. 

Ha most vágsz bele először betonozós projektbe, érdemes ezt a cikket is elolvasnod – sok alapvető kérdésre választ ad: Betonból készíthető kerti ötletek. 

Egy kis fantáziával és némi munkával bárki varázsolhat hasonlót a saját udvarába is. A beton olcsó, tartós és meglepően sokoldalú alapanyag, amiből nemcsak járdalapokat, hanem látványos kerti kiegészítőket is készíthetsz.