Húsvéti dekorációs ötletek
A tavasz sokszínűsége rengeteg ötletet ad különböző üde dekoráció készítéséhez, a húsvéti készülődés pedig csak fokozza ezt. A nagy tavaszi ünnepünk 2020-ban április 12-13-án lesz, tehát még van idő kiválasztani és elkészíteni a legjobban tetsző húsvéti dekorációt.
Idén is több különböző alapanyagból készíthető kreatív ötlet közül választhatsz, kiemelve a húsvét egyik régi jelképét, a tojást.
Ötletes tojásdíszítési technikák
A régi hiedelmek a tojást az élet jelképének tartották. Nem csoda, hogy tavasszal, a természet újjászületésekor kiemelkedő szerepet kap. A tojásdíszítésnek nagy hagyománya van, de most inkább modern változatokat mutatok, amiknek a kifújt tyúktojás az alapja.
Nem szeretsz a kifújással bajlódni?
Könnyen tudsz kifújt tojásokat készíteni, ha veszel egy nagyobb műanyag injekciós fecskendőt, aminek az ára 200- 300 Ft között van. Ezzel a módszerrel persze nem fújod hanem szívod a tojást a héjából.
Első lépésként tisztítsd meg a kifújásra szánt tojást, majd egy tűvel csinálj lyukat a héján. A lyukasztás helye attól függ, hogyan használod majd tovább a tojást. Ha szeretnéd felakasztani akkor felül lyukaszd ki, ha valahova be állítod akkor alul.
Fontos, hogy az elkészült lyukon keresztül egy saslik pálcával keverd össze a tojást, mert különben a sárgáját nem tudja kiszívni a fecskendő. Szívószálból vágj egy kb. akkora darabot mint a tojásod és helyezd a fecskendő végébe, ezzel tudsz majd a tojás aljába is elérni.
Dugd a szívószállal meghosszabbított fecskendőt a tojásba és kezdheted húzni a végét. Szépen kiürül a tojás héjából.
Akrilfestékkel festett és díszített húsvéti tojások
A festés megkönnyítéséhez a kifújt tojásba dugj egy saslikpálcát vagy hurkapálcát ami éppen van otthon. A festék száradása után, kezdheted a tojások díszítését.
A minták festését egyszerűsítheted alkoholos filc használatával, szépen fog az akril festékre.
Húsvéti tojások repesztőlakkal
Ha ilyen repesztett tojásokat szeretnél készíteni, akkor szintén a festéssel kell kezdened. A következő lépés, hogy az egykomponensű repesztőlakkal bekened a tojásokat, figyelve, hogy az ecsetet egy irányba húzd. Száradás után következik a másik színű akril festék.
Olyan két akril festéket válassz ami harmonizál egymással és az egyik világosabb árnyalatú. Az első réteg festék színe lesz a repedések színe a második réteg színe pedig a tojásé. A repesztőlakk használatáról bővebben itt olvashatsz.
Krétafesték és mintalyukasztó használatával készített tojások
A mintalyukasztóval öntapadós tapétából vágd ki a virágokat, vagy rajzolj neked tetszőt és vágd ki ollóval. Ragaszd a megtisztított tojásokra, jól nyomkodd rájuk és már kezdheted is a festést.
A mintát könnyebben eltávolíthatod még teljes száradás előtt. Tartósabbá teheted az elkészült húsvéti tojásokat lakkozással.
Húsvéti tojások csillámporral díszítve
Ezeket a csillogó tojásokat igazán egyszerű elkészíteni. Dekupázs ragasztóval( lehet másfajta ragasztó is) kend be a tojásokat majd szórd rájuk a csillámport.
Ha lefújod fényes lakkal, a csillámpor nem a hullik róluk.
Márványozással készült húsvéti tojások
Többféle márványozó festék is létezik, én a Deka marble márványozó festéket próbáltam ki.
10 g márványozó médiumot kell összekeverni 2 liter hideg vízzel. Fél órát áll, majd a felkevert Deka Marble festékeket cseppentsd az oldat felületére. Fogpiszkálóval, keverő mozdulatokkal, alakítsd ki mintát.
Ez után dugjál saslik pálcikát a tojásba, majd forgasd meg a folyadék felületén lévő festékrétegbe. A megfestett tojásokat tedd egy pohárba, hogy megszáradjanak.
Dekupázs technikával díszített húsvéti tojás
Egy ajándékba kapott, kifújt lúd tojást díszítettem szalvétatechnikával. Tyúktojáson, hungarocell, műanyag, fa alapanyagból készült tojáson is alkalmazhatod ezt a technikát.
Először fesd le cappuccino színű festékkel, ha szükséges kétszer is. Majd dekupázs ragasztólakkal ragaszd fel a húsvéti szalvétából kitépett képeket. Száradás után kend át még egyszer, de már az egész tojást. Végül a zöld szalagból kötött masnit ragaszd a tojás tetejére. A dekupázs technikáról részletesebben itt olvashatsz.
Fűből kikandikáló húsvéti nyuszik
Kifújt tojásból készül a nyuszi feje, erre rajzold meg az arcát. A füleit vágd ki filc anyagból, de kartonpapír vagy dekorgumi is jól használható erre a célra. Ragaszd fel a nyuszi füleit majd köréjjük a natúr színű rafiát. Végül szalagból kössél masnit és erősítsd a helyére.
A tojásba dugott saslik pálcával szúrhatod a fű csomóba vagy az előre keltetett búzába. Gyerekekkel készítve a nyuszi füleinek alapanyagát szivárványos kartonra is cserélheted és egy nagyon vidám, színes húsvéti dekoráció lesz.
A tojáshéjakat újrahasznosíthatod vázaként, tavaszi virágoknak, barkának. Ültethetsz fűmagot, búzát amit nagyon jól tudsz használni a húsvéti dekorációhoz.
Pédául készíthetsz asztali díszt belőlük, melynek alapja egy nyírfa szelet, amibe négy lyuk lett marva, hogy a tojások stabilan álljanak.
Tojáshéjból mécses
Ezekhez a mutatós mécsesekhez újrahasznosíthatod a megmaradt gyertyáidat és a főzéshez felhasznált tojások héját.
Egy edénybe önts vizet, egy konzerves dobozba pedig tedd a megolvasztásra szánt viaszt. Vízfürdőbe melegítsd addig míg folyékonnyá válnak a gyetyemaradékaid.
Figyelni kell, hogy a víz ne forrjon és ne is párologjon el!
Közben a héjakat rakd egy tojástartóba, hogy biztosan álljanak. A kanócot helyezd a tojáshéjakban és két fogpiszkálóval rögzítsd, hogy ne mozduljanak el. Nagyon jól használható a teamécsesek talpas kanócai. Ha teljesen folyékonnyá vált a visz öntsd a tojáshéjakba és ezzel el is készültél. A megszilárdulás után már dekorálhatsz is velük.
Nagyon fontos, hogy a viasz gyúlékony, így ne hagyd felügyelet nélkül!
Húsvéti tojás gyertya házilag
Hozzávalók:
- műanyag kettévehető tojás
- viasz
- kanóc
- sütőpapír
- edények az olvasztáshoz
Elkészítés:
Hobbi boltban beszerezheted az öntőformának használható átlátszó, kettévehető, akril tojást.
Első teendő, hogy a tojást alul és felül is fúrd ki, hogy a kanócot bele tudd tenni. Felül célszerű akkora lyukat kialakítani, mint amekkora a kanóc átmérője, mert különben a viasz kifolyik.
Alul pedig akkorát, hogy fel tudd tölteni. Miután behelyezted a tojásba a kanócot tedd fejtetőn egy befőttes üvegbe. A felolvasztott viasz öntését megkönnyíti, ha sütőpapírból készítesz egy tölcsért.
Vízfürdőben felmelegített viaszt töltsd az előkészített formába. Egy idő után picit összezsugorodik, ilyenkor érdemes újratölteni. Ha megszilárdult a viasz, vedd ketté a műanyag tojás öntőformát és ezzel elkészültél egy nagyszerű tojásgyertyával.
A gyertyaöntésről részletesebben itt olvashatsz.
Faszeletből nyuszi
Ez a nyuszi kb. 80 cm magas. Az alapanyagai különböző méretű fa szeletek. Az elkészítése nagyon egyszerű.
Ha házilag nem tudod megoldani a fa szelet vágását, hobbi boltban illetve több üzletlánc polcain is megtalálod. Rögzítéshez ragasztópisztolyt használham.
Faszeletből készült akasztható húsvéti figurák
Ezekhez a figurákhoz is fa szeleteket kell beszerezned, csak kisebbeket.
Nyuszi
A fülek felragasztásával kezd, majd utána fesd le az arcát, füleit. A festék száradása után az arcát is rajzold meg. Végül a felakasztáshoz egy lyukat kell fúrni a homlokára.
Csibe
Ez a nyusznál is egyszerűbb. A fa szeletet fesd le sárgára, majd száradás után rajzold rá a szemeit illetve a csőrét. Végül ennél is kell egy lyukat fúrni a felakasztáshoz.
Húsvéti cserép dísz nyuszival
Hozzávalók:
- 1 X agyag virágcserép alátéttel
- fehér, zöld akril festék
- virágok
- zöldek
- 1 X kerámia nyuszi
Elkészítés:
Ennek a nyuszis húsvéti dekorációnak az alapja egy agyagból készült virágcserép. Először ezt fújd le fehér akril sprayvel, ha kell többször is, amíg szép fehér színű lesz. A nagyobb felületeket egyszerűbb és gyorsabb akril festékkel fújni, mint ecsettel festeni.
Ha már teljesen megszáradt, a felső részt válaszd el maszkoló szalaggal, mert az zöld lesz. A festés megkezdése előtt sima irat lyukasztóval csinálj pár lyukasztást az öntapadós tapétából és ragaszd a zöldre festendő részre. Ezek lesznek a pöttyök.
Bátran fesd le a zöld akrilfestékkel a felső részt, de még teljes száradás előtt szedd le a tapéta pöttyöket. Ha egyszerűbben akarod megoldani a pöttözést, akkor a már zöldre festett részre fehér alkoholos filccel is megrajzolhatód. A cserepet fújd le színtelen akril lakkal, hogy a később a nedvesség hatására ne legyenek rajta foltok.
A cseréppel elkészültél, töltsd fel földdel, a tetejére tegyél mohát. A virágcserép hátuljára zöldek kerülnek, középre ültesd be a nyuszit. Már csak a harangvirágok vannak hátra, amit a nyúl köré szúrj a földbe. Ha tetszik a cserép mint alapanyag további ötleteket találsz itt.
A bemutatott húsvéti dekorációkat rengeteg változatban elkészítheted, hiszen nagyon sokszínű az alapanyag választék és az egyik ötlet hozza a másikat.
Örömteli készülődést és kellemes húsvéti ünnepeket kívánok!
Erre a témára még nem érkezett hozzászólás.