Makramé, az újra divatos csomózási technika
A makramé napjainkban nagy népszerűségnek örvend. Ennek egyik oka, hogy könnyen megtanulható, illetve jól illeszkedik napjaink trendjeihez. Az idő múlásával a makramé sokat változott, de a vezérmotívuma még mindig ugyanaz. Néhány alapcsomót kell variálni a tetszésed szerint. A sokféle új alapanyag, ami rendelkezésünkre áll, új értelmet ad az egyszerű makramézásnak.
Nagyon sok mindent készíthetünk ezzel a technikával. Például falidíszt, virágtartót, táskát, tárolókat, ékszereket és még sok hasznos dolgot. A következő sorokban találsz néhány ötletet, ami elkészítésével bele kóstolhatsz a makramé világába.
Alapanyagok a makramé technikához
A makramé készítéséhez egy fonalra vagy valamilyen zsinórra lesz szükséged. Ami fontos, hogy ne valamilyen bolyhozódó, szőrös fonalat válasz, mert a minta nem fog látszani. Attól függően, hogy mit szeretnél készíteni célszerű a fonal vagy zsinór fajtáját, vastagságát előre kiválasztanod.
Rengeteg jó alapanyag közül választhatsz. Létezik kimondottan makramé fonal. Ebből is vékonyabb-vastagabb, illetve fésülhető és nem fésülhető változat. Különböző horgolófonál, pólófonál, hímző fonál is jól használható. Különböző zsinegek, de az egyszerű madzag is csomózható. Divatos a műanyag szál, amit elsősorban karkötők készítésénél alkalmaznak.
Különböző karikák, akasztók, kapcsok is kellhetnek attól függően, hogy mit készítesz. Ilyeneket találhatsz otthon is. Például régi táskákon vagy a már nem használt függönykarikák is jó szolgálatot tesznek.
Gyöngyökkel még szebbé, egyedibbé teheted alkotásaidat.
Csomó fajták
Kezdőcsomó, hurok
Ezzel a csomó fajtával kezdjük a munkát, ha rúdra, karikára vagy valamilyen csatra szeretnénk dolgozni.
Ezt két féle képen is készítheted.
Lentről felfele dugod a fonalat.
Fentről lefele dugod a fonalat. Ezt használjuk álltalában.
Laposcsomó
Ennek a csomónak az elkészítéséhez minimum négy szál fonalra van szükség. Tehát két szál fonalat hajts félbe majd készíts két kezdőcsomót.
A négy szálból a középső kettő a vezető és a két szélső szállal csomózunk.
Először a bal oldali szálat vezesd át a két vezető szál előtt és a jobboldali szál alatt.
Majd a jobb szálat vezesd ét a két vezető szál mögött és a bal szál előtt. A főszálak helyet cserélnek.
Húzd fel a csomót, de ne túl szorosra.
Ha ezzel megvagy a másik oldalról is csináld meg az előző lépéseket.
Ha többet csinálsz ilyen lesz.
Spirálcsomó
Ennek a csomónak a készítése abban különbözik a laposcsomótól, hogy mindig egy oldalról dolgozunk. Magától elkezd csavarodni. Gyorsan készíthető és jól használható.
Oldalcsomó
Itt is használunk vezető szálat. Először a jobb oldali szálat húzzuk át, a vezető felett.
Majd a vezető alatt és így lesz kész. A bal oldali szállal is megismételjük.
Hóhércsomó
Ezt a csomót záró csomónak is szokták nevezni, mivel leggyakrabban a munka befejezéseként a fonalak összefogására használják.
Az elkészítéséhez fogd össze a szálakat és egy külön fonalat is fogj hozzá úgy, hogy a kezed felett még kiálljon felfelé. Majd csinálj egy hurkot és ezt is fogd oda a többihez. Ezek után kezd tekerni a fonalat körbe.
Ha elérted a kívánt nagyságot, húzd át a fonalat a hurkon.
Majd a felső szállal húzd be a csomót a feltekert fonal alá próbáld középre és végül a két szállal húzd szorosra. A kilógó fonalakat eltüntetheted, ha levágod és ami még látszik vissza dugod a csomó alá.
Kulcstartók és táskadíszek
Ezek készítésénél jól gyakorolhatóak a különböző csomó fajták. Először ki kell választani, hogy szeretnéd kezdeni. Milyen karikával, csattal vagy simán csomóval indulsz. Ezt követően pedig a kiválasztott mintával haladj tovább. A következőkben találsz néhány ötletet.
A rózsaszín egy kulcstartó karikával indul és spirálcsomóval halad tovább. A végére egy fagyöngyöt is fűztem, majd hóhércsomóval zártam. A felesleges fonalat levágtam, majd a maradékot kifésültem.
A zöld-fehér kulcstartó egy már nem használt táskáról levett csatra készült. (Ilyennel rögzítik a vállra akasztható füleket.) Vásárolni is lehet a hobbiboltokban. Laposcsomó, ami két színnel készült és ezt is hóhércsomóval zártam.
Ez egy extra gyors táskadísz. Pici fa függönykarikára hat kezdőcsomót készítettem, rövidebb fonalakból.
Majd kifésültem és méretre vágtam. Ha a vágás előtt, egy picit lefújod hajlakkal sokkal könnyebb dolgod lesz.
Könyvjelzők
Fehér könyvjelző
Két változatot találsz. Az egyik fehér szintén pici fa függönykarikával indul és a következő képen látható mintával folytatódik.
Kék könyvjelző
A sötétkék zsinórból készített könyvjelző egy csattal kezdődik, ami több helyen alkalmazható, de elsősorban a babák cumijának rögzítéséra használják. A fa rész többféle figurával is létezik.
Laposcsomóval készült könyvjelző vezető száljaira közben fa golyókat fűztem.
Leveles falidísz
Egy kör alakú drót alapból (lehet fa vagy műanyag is) többféle csomózással is készíthetünk különböző alkalmakra ajtódíszt, koszorút vagy egyedi dekorációt otthonunkba.
Ennek a leveles falidísznek az elkészítése két részre bontható, az egyik a karika, a másik a levél megcsinálása.
Kezdjük a fém drót karika bevonásával, ami spirálcsomóval történik. Ezzel a csomófajtával nagyon gyorsan körbe érsz. A drót alap méretétől függően vágjál fonalat. Inkább hosszabb legyen mint, hogy toldani kelljen. Egy szálra lesz szükség, amit félbe kell hajtani és a drót alá fektetni. Ebben az esetben a drót a vezető.
Ha elkészültél kapsz egy ilyen alapot.
Következik a levél elkészítése. Ehhez szintén szükség van középen egy vezetőre. Erre kell két oldalon eltérő fonalakat tenni, úgy, hogy alulra, illetve felülre kerüljenek. A képen látható módon.
Ha elérted a levél tervezett méretét, fésüld ki a fonalat, majd következik a formára vágás. Ez könnyebb, ha előtte hajlakkal lefújod.
Ha a levél is elkészült, még fa golyókkal díszítheted. Végül a kötözd a levelet az elkészített kör alapra.
Makramé virágtartó
A virágtartó elkészítéséhez fonalra, karikára és fagolyókra lesz szükséged.
Először egy sima függönykarikára készíts háromszor 2 kezdőcsomót. A fonalat négyszer olyan hosszúra vágd, mint amilyen hosszúra a virágtartót szeretnéd készíteni. A következő lépés egy hóhércsomó, majd a három ágon kb. 10 cm-nyi spirálcsomó elkészítése. Ha ez megvan akkor kb. 10cm után egy laposcsomó, majd golyó és végül laposcsomó következik mindhárom szálon.
Ezek után már az ágak összekapcsolása következik, ami lapos csomóval történik. Minden esetben a kettő egymás melletti ág 4 száljából kettő-kettő szálát kell a csomóval összefogni. Az alábbi kép segít.
Végül egy hóhér csomóval kell zárni a virágtartót.
Makramé Polcos falidísz
Ebben az esetben egy függesztett kis polc alját dekorálja a makramé.
Ha a polcot is elszeretnéd készíteni akkor szükséged van egy rövid deszkára is, ha azonban csak a makramét szeretnéd megcsinálni akkor elég a fonál és egy 38cm-es fa rúd. Az elkészítéshez 12 kezdő csomót kell készíteni kettesével elhelyezve. Majd lapos csomóval kell folytatni, hogy az alábbi háromszög formát kapjad. A lapos csomókhoz fel nem használt szálakat végül méretre vágtam, hogy azok is kövesség a háromszög vonalát.
A kreativitásuknak és az új lehetőségeknek köszönhetően egyre újabb és újabb területeken használható dolgokat készíthetünk a makramé technikával. Próbálkozz bátran és találd ki a saját egyedi megoldásaidat.
Erre a témára még nem érkezett hozzászólás.