Subázás, az újra felfedezett kézimunka
Ajándékba kapott suba párna csomagok ösztönöztek a subázás kipróbálására. A nagymamám hajdanán több falvédőt is készített, így ismertem a subázást, de magának az elkészítésének a lépéseit nem.
Te ismered ezt a kézimunkát, a subázást?
A subázás a hetvenes évek közepén vált igen népszerűvé. A paraszti, falusi és kispolgári lakásokban is megjelentek a Nők Lapjából vett minta alapján készített, kutyafejet vagy guggoló néger kisfiút ábrázoló subák, amelyekkel rendszerint a falakat ékesítették.
(Olvasható Valuch Tibor: Magyar hétköznapok című könyvében.)
Nagyon érdekelt, hogy melyik lapszámba volt a minta és hogy milyen volt. Próbáltam kideríteni és most már tudom, hogy az 1973/3 lapszámban volt, de a minta konkrétan még nincsen meg.
A pálmafa mellett álló vagy guggoló néger kisfiút, illetve nőt ábrázoló minták mellett a kávésok voltak nagyon népszerűek.
A retro subák után térjünk vissza a jelenbe.
Összeállított suba csomagokat, külön suba alapot, subatűt és fonalat is vásárolhatsz kézimunka üzletekben és webáruházakban.
A csomag tartalma változó, a nyomott suba alap és a felvágott fonal az alapkészlet, de van olyan amiben subatű és a párna hátsó felének anyaga és cipzár is megtalálható. A rendelésnél érdemes alaposan megnézni, hogy mit tartalmaz az összeállítás, hiszen az ára elég magas.
Sokkal kedvezőbb ha külön-külön szerzed be a részeket és megrajzolod a mintát.
A suba alap (kanava, kongré) többféle szélességben és többféle méretű lyukkal kapható kemény anyag, ami később megpuhul. Létezik műanyag változat is, de az a párnákhoz nem használható.
Mire lesz szükséged?
Suba alap:
Ez 50X50-es lapban vagy tekercsben is létezik.
Subatű:
A subatű használata nagyban leegyszerűsíti a feladatod, érdemes beszerezni és nem is drága. Próbáltam horgolótűvel, mert régen azzal csinálták, de sokkal nehezebb és lassabb volt. A subatűn a pici, könnyen mozgó (szinte letyegő) fülecske sokat segít.
Ebből is létezik több méret. Az alap lyuk mérete és a fonal vastagsága határozza meg, hogy melyiket célszerű használni.
Fonalak:
Felvágott vagy egyben lévő is lehet, amit majd méretre lehet vágni.
Ötlet a fonal felvágására
Mivel saját mintával is szerettem volna készíteni egy suba párnát, vásároltam alapot és fonalat. A motringban beszerezhető fonal sokkal olcsóbb volt, mint a méretre vágott ezért ilyet választottam.
Gondoltam, hogy majd itthon megoldjuk a méretre vágását. Párom előállt egy ötlettel, amit meg is csinált. Készített egy eszközt aminek a segítségével pillanatok alatt feldaraboltuk a fonalat.
Megmértük az előre feldarabolt fonal hosszúságát ami 5,5 cm, ezért egy 1,75 cm átmérőjű fémcsövet keresett. Végül egy 25 cm hosszút választott, amit végig bevágott és az egyik végét megcsinálta úgy, hogy be tudja fogni a fúrógépbe.
A cső bevágásnál szikével, sniccerrel végig vágva a fonal szépen lefekszik a cső alatt.
Ezt az eszközt megtudod csinálni egy műanyag csőből, papírhengerből esetleg seprűnyélből, tipli rúdból. Ezeket persze kézzel kell tekerni.
Subázás
Az ajándékba kapott suba párna csomagok közül kiválasztottam kettőt, amit már el is készítettem. Ennek a folyamatát szeretném most megosztani veled.
A suba készítése szerintem nem igényel különösebb kézügyességet, de türelmet és kitartást igen. Először célszerű párnával, vagy valamilyen pici szőnyeggel kezdeni, hogy hamarabb lásd az eredményt.
A suba készítését többféle módszerrel csinálják, én a csomózást választottam.
Rajtad múlik, hogy hol kezded a subázást, de célszerű valamelyik saroknál kezdeni. Érdemes kipróbálni több irányba haladva és ahogy neked legjobban a kezedre lesz úgy folytasd. Azonban arra figyel, hogy az alap rácsának mindig ugyanazon oldalára csomózz. A suba alapnak teljesen tele kell lennie.
Így néz ki a suba hátulja ha végeztél.
A csomózás lépései a következők:
A subatűt dugd át mindkét szál alatt úgy, hogy a pici záró fül is átmenjen.
Akaszd bele a subatűbe a félbehajtott fonalat.
Majd kezd vissza húzni, eközben a fülecske becsukódik.
A hurkon keresztül told vissza a subatűt, a záró fül is átérjen.
Akaszd bele a subatűt a fonálba, kezd visszafele húzni a hurkon keresztül és közben a fül bezárodik, így a fonal nem tud kicsúszni.
Ilyen lesz ha átért.
Kézzel húzd szorosra a csomót. Ezzel elkészültél egy csomóval, ebből kell sokat csinálni.
Így kell kinézni, amikor már egymás mellett sorakoznak a csomók.
A csomózást érdekesebbé teszi a minta követése, a színek váltakozása. Ahogyan haladsz és egyre nő a csomókkal borított felület egyre jobban inspirál a kialakuló kép látványa.
Ha a suba alap tele és kialakult a kép, végeztél magával a subázással.
Most már csak a párnahuzat hátulját és a cipzárt kell rávarrni a subára. Persze ezt akár varrónőre is bízhatod.
Ha kedvet kaptál ehhez a régi kézimunkához, próbálkozz bátran.
Jó subázást!
Erre a témára még nem érkezett hozzászólás.