Otthon elkészíthető kerti játék ötletek
A gyerekek szeretnek az udvaron futkározni, játszani, de egy idő után valami újra, különlegesre vágynak. Különösen nagy örömet okoz számukra, ha a család együtt játszik.
Megosztok pár játék ötletet, amit viszonylag könnyedén elkészíthetsz és érdekesebbé teheted számukra a szabadban töltött időt. Maga a játékok elkészítése is remek szórakozás és aktívan részt vehetnek benne a gyerekek is.
Kerti dominó készítése
Készíts nagy, kerti változatot és hosszú órákra garantált szórakozást nyújt a gyerekeknek, de akár az egész családnak.

Hozzávalók:
- deszka
- fűrész
Elkészítés:
A dominóknak az elkészítéséhez alapanyagként, csak deszkára van szükséged. Ezt beszerezheted például barkácsáruházban, ahol akár méretre is vágják neked. Használhatsz raklap deszkákat is, sőt ha elkészítetted a raklap padot akkor maradt is neked alapanyagod.

A képen látott dominók raklapdeszkából készültek. A raklapot szét szedtük és a deszkák szép, (nem szeghelyes és nem csomós) részeiből vágtuk ki a 28 darab dominót. A méretük 9 x 18 cm. Fontos, hogy ha változtatsz a méreteken a rövidebb oldal hossza fele akkora legyen, mint a hosszabbik oldalé.

A deszkák darabolását géppel, de akár kézi fűrésszel is megoldhatod, természetesen az utóbbi, hosszabb ideig fog tartani.
Ha a darabolással elkészültél, célszerű a csiszolással folytatnod, főleg a végeit, de ha szükséges az oldalait is.
A következő lépés a pöttyök elkészítése. Megkönnyítheted a munkát ha csinálsz sablont és ezáltal egységesebb is lesz a pöttyök elhelyezkedése. A sablont készítheted lemezből, de akár papírból is, amiből a pöttyöket kivágod.

Érdemes egy kettest, egy ötöst és egy hatost csinálni. A kettes kiváltható egy hatos sablonnal is, de így kevésbé mutatós. A pöttyök túl messze esnek egymástól.
A pöttyöket a dominóra többféle módon elkészítheted. Az egyszerűbb megoldás, ha lazúrral lekened és festékkel felfested a pöttyöket.
A másik lehetőség, hogy a pöttyöket úgy sütöd a fába. Használhatsz pirogravírt vagy készíthetsz saját célszerszámokat. Egyet a választóvonal sütéséhez és egy másikat a pöttyökhöz.



A felforrósított eszközzel először a felező vonalat süsd bele mind a 28 darab dominóba, majd utána a pöttyöket.
A pöttyök elhelyezkedése a következő:

Ha fenyő deszkából készíted, számolnod, kell a gyantával. A pöttyök sütésénél figyelni kell, hogy legyen mélységük, ez szebbé teszi a dominót és a csiszolást is megkönnyíti.
Ha hosszabb élettartamú dominókat szeretnél, érdemes lakkozni is a készleted.
Ha van kedved tartót is készíthetsz nekik. A dominók tartó ládáját a melegítéshez használt forrasztólámpával égettük meg és a fa erezete szépen látszik.

Ezzel a játékkal elkészültél, kezdődhet is a játék. A dominó nemcsak szórakoztató, de nagyon jó a gyerekek számolásának fejlesztésére is.
Klasszikus dominó szabálya:
Minden játékos (2-4 személy) kiválaszt találomra hét dominót, ha esetleg maradnak darabok, azok alkotják a talont. Az első játékos kitesz egy dominót az asztalra pontokkal felfelé, azután a többi játékos egymás után letehet a sor bármelyik végére egy-egy újabb dominót, feltéve, hogy az érintkező lapok szomszédos oldalán azonos számú pont található. Ha a játékos nem tud a sorhoz csatolni egy újabb elemet a birtokában lévő dominókból, akkor a talonból kell választania egy új darabot magának. Az a játékos nyer, aki elsőként tudja lerakni az összes dominóját. Ellenfelei megmaradó pontjainak összegével (a maradék lapocskák összesített pontjaival) azonos számú pontot kap.
Érdekesség:
A modern dominójáték a 18. századból, Olaszországból származik, de elődjét a 13. századi Kínában készítették el, elképzelhető, hogy olasz kereskedők hozták Európába a játékot.
Ki nevet a végén – a játék kerti változata
Ez az ismert társasjáték sokak kedvence. Ha a ki nevet a végén tábláját és egy dobókockát elkészítesz nagyobb méretben, az udvaron is remek szórakozást nyújt az egész család számára. A dobókockát itt a fűben gurítják, így mozognak és nem üldögélnek mellette a játékosok.

Hozzávalók:
- rétegelt lemez
- fűrész
- körző
- filctoll vagy festék

Elkészítés:
Tábla:
Rétegelt lemezből vágj egy kört vagy négyzetet amire felrajzolod a táblát. A mérete nagyban függ attól, hogy mire fogod feltenni a játékhoz. A táblát nem szükséges véglegesen rögzíteni és így könnyen forgatható is. Ha a másik felét táblafestékkel lefested a gyerekek krétával rajzolhatnak rá, de akár másik táblajáték alapjául is szolgálhat.
A játéktábla mintája többféle formában felrajzolható. Lehet olyat készíteni amit maximum négyen vagy maximum hatan játszhatnak. A következőkben kör alapra egy hatos változatot szerkesztünk.
A tábla szerkesztésének első lépése, hogy két átmérő meghúzásával megkeressük a középpontot. Majd különböző sugarú köröket és egy hatszöget szerkesztünk. Az alábbi kép segítségül szolgál.

Ha a szerkesztéssel megvagyunk, jöhet a színezés ami kellemesebb és látványosabb feladat.
Végül átlátszó lakkal fújd le, ha filctollat használsz célszerű oldószeres lakkot választani, mert a víz oldja a sima filctollat.
Dobókocka:
A dobókockához egy 8X8 cm-es fa kockára lesz szükséged (persze a méretet növelheted, de csökkenteni már nem célszerű).

Használhatsz raklap tuskót is, ha találsz méretben megfelelőt. A méretre vágás után csiszold meg az egész kockát és tüntesd el az éleket, hogy könnyen tudjon gurulni.
Ha már elégedett vagy a formájával következik a pöttyök elkészítése. Egyszerűbb festeni sablon segítségével. A képen látható dobókockába a pöttyöket úgy sütöttük bele, a dominónál használt módszerrel.
Bábuk:
Az üdítők műanyag kupakjai tökéletes megoldás, így legalább újrahasznosítod őket és nem a szemétben kötnek ki. Színenként négy darabot kell gyűjteni. Ehhez a táblához a nagyobb méretű, üdítők kupakjait használtuk.
KI nevet a végén? -játékszabálya:
Minden játékos négy azonos színű bábuval rendelkezik, amit elhelyez a pályán kívül kijelölt részen. Akkor kezdheted a játékot ha hatost dobsz, majd még egyszer dobhatsz és a start mezőn (ami azonos színű a bábuval) keresztül ezt már le is lépheted. Ha a startmezőn saját bábu áll, akkor oda nem tehető ki újabb bábu. 6-os dobás esetén nem kötelező pályán kívül levő bábut játékba hozni
A játék célja, hogy mind a négy bábúval körbemenj a pályán és be állj középre.
A játékos a dobás után a bábujával a megfelelő számú mezőt lép menetirányba. Amikor több bábuja van a pályán, akkor a játékos eldöntheti, hogy melyikkel lép. A bábuk átugorhatják egymást, de az átugrott mező is beleszámít a lépésbe. Ha egy bábu körbeért a pályán, akkor a saját startmezője előtt befordul az azonos színű pöttyökre. Amelyik bábu beért az nem lép többet.
Ha a játékos egy bábuval olyan mezőre lép, amelyen egy másik színű bábu van, akkor azt a bábut kiüti, és azt a megfelelő színű, pályán kívüli várakozóhelyre kell visszatenni, és a szabály szerint kell újra játékba hozni. Leüthető az a bábu is, amelyik a színes startmezőn áll.
A játékos taktikai lehetőségei arra szorítkoznak, hogy mikor melyik bábuval lép, illetve 6-os dobás esetén játékba hozza-e egy bábuját.
A játék nagyon egyszerű, ezért sokféle szabályváltozat, “háziszabályok” alakultak ki hozzá, nem utolsósorban a gyerekek kedvéért. Ilyen lehetőségek például:
- 6-os dobás esetén a játékos újra dobhat.
- Egy kocka helyett kettővel dobunk.
A ki nevet a végén társasjáték korábbi nevei Kocog és kidob, Ne nevess korán!, Ludo
Jó játékot! Ki nevet a végén?

A tábla másik felét fekete táblafestékkel lekenve, krétával rajzolható lesz. A gyerekek előszeretettel rajzolják tele. Vizes szivaccsal, ronggyal tisztára törölheted és kezdődhet újra az alkotás.

Ha a ki nevet a végént már meguntátok rajzoljál malmot erre az oldalra és indulhat egy újabb izgalmas játék.
Fejlesztő játék gyerekeknek

Egy egyszerre szórakoztató és fejlesztő játék elkészítését ajánlom, ami segít megismerni a formákat, színeket és fejleszti a szem-kéz koordinációt. Könnyen kivitelezhető és szükség szerint átalakítható a gyermek korának megfelelően.
Hozzávalók:
- 4 X fa kocka
- menetesszár
- 6 X alátét
- 4 X anyacsavar
- gyűrűs anya v. zárt anyacsavar
- deszka darab
Elkészítés:
A négy darab 8 cm-es fa kockát beszerezheted faáru boltban vagy barkácsáruházban. Az utóbbiban már a menetesszárat és a csavarokat is megtalálod.
Elsőként csiszold meg, majd középen fúrd ki a kockákat. Következő lépésként a formákat is rajzold fel rájuk.
A formák elhelyezkedése és sorrendje:

A talp mérete 14×14 cm-es deszka darab. Ez azért szükséges, hogy biztosan álljon az oszlop és esztétikailag is jobban néz ki. Középen fúrd át a talpat és egy nagyobb fúróval nagyobbítsd meg az alján, hogy az anyacsavar beleszoruljon. Ha sima, szálkamentes minden fa rész, akkor a lakozzás következik.
Az előkészületekkel megvagy, jön az összeszerelés.
Csavard illetve húzd a menetes szárra alulról felfelé haladva a részeket, a következő sorrendben:
anyacsavar-talp-alátét-anyacsavar-alátét-kocka-alátét-kocka-alátét-kocka-alátét-kocka-alátét-anyacsavar- gyűrűs anya vagy zárt anyacsavar
A játék elkészült, gyermeked nagy örömmel fogja kipróbálni. Vidám, felhőtlen perceket tölt vele és közben rengeteg sikerélménnyel gazdagodik.

Többféle változatban is elkészítheted, íme egy másik ötlet. Ennél a változatnál a fakockák oldalára felragaszttunk különböző oktató kártyákat.

Kellemes szórakozást az egész családnak!
Erre a témára még nem érkezett hozzászólás.