Betonból készíthető kerti ötletek
A betont, mint építkezési anyagot sokan ismerik, azonban ez a nagyszerű anyag nemcsak építkezéshez, hanem a kert dekorálásához is jól használható. Nem beszélve arról, hogy pénztárcabarát, tartós és az időjárás viszontagságainak is ellenáll. Készíthetünk mutatós cserepeket, kaspókat a virágaink számára, mécsestartókat és számos további kerti dekorációt is.
Néhány kedvcsináló ötlet, amit elkészítettem és bátran ajánlom neked is.
A betonnak több fajtája is van. Például: szárazbeton bel- és kültéri változatban, hobbybeton, ékszerbeton. Az utóbbit hobby boltban az előzőket pedig barkácsárúházakban vagy építőanyagokat értékesítő helyeken szerezheted be.
A szárazbeton megkönnyíti a dolgod, hiszen nem kell összekeverned az alkotó részeket. Ráadásul megvásárolni is egyszerű.
Ha a saját magad készíted el a betont, akkor az összetevők arányának módosításával tudsz gyorsabban kötő és erősebb változatokat is készíteni.
Kipróbáltam a kültéri szárazbetont és az általam alkotó elemenként összeállított megoldást. Nekem az utóbbi jobban tetszett. A kereskedők a tálak készítéséhez nem ajánlották a hobbybetont.
Mi is a beton?
A beton a következő anyagok megfelelő keveréke: cement, sóder (kavics) vagy kvarchomok és víz.
A cementeket összetételük, kiegészítőanyag-tartalmuk fajtája és mennyisége, szilárdságuk, valamint különleges tulajdonságuk alapján csoportosítják.
Szilárdságuk alapján megkülönböztetnek 32,5-ös; 42,5-ös és 52,5-ös szilárdsági osztályú cementeket. (Ezeket a kereskedelemben is így kell kérni, én a 42,5-et használtam.) A fajták között árban nincs jelentős különbség.
A kavicsból pedig méret szerint választhatsz (ebből 0,4-set választottam, ami azt jelenti, hogy 0-0,4 mm-es átmérőjű szemcséket tartalmaz) és akár egy vödörrel is vásárolhatsz.
Mire lesz még szükséged a beton öntéséhez?
Egy edényre, amibe összekevered és egy lapátra, ami egy homokozó lapát is lehet.
Valamilyen anyagra, amivel kikened az öntőformát, hogy könnyen kicsússzon a megszilárdult forma. Ez lehet étolaj, testápoló, kézkrém, vazelin stb. Először egy sütemény forma olajozó spray-t használtam, de később áttértem az étolajra. Olcsóbb és jobbnak is bizonyult. Egy tejfölös pohárba öntöttem étolajat és ecsettel jól kikentem az öntőformákat.
Végül a legfontosabb, amire még szükséged lesz az az öntőforma. Bármilyen kiürült doboz (tejes, margarinos, joghurtos), műanyag üveg (Cola-s, ásványvizes), de választhatsz különböző kaspókat, sőt saját magad is készíthetsz sablont.
A beton öntése
Első lépésként válaszd ki a formát, majd kend ki az általad választott anyaggal. Ha a formán belül üreget szeretnél még egy kisebb edényre is szükséged lesz, amit beletehetsz. A két forma mérete közti különbség adja az önteni kívánt edényed falvastagságát. A virágtartók aljára egy lyukat is célszerű csinálni, hogy a víz ki tudjon folyni. Ehhez jól használhatóak a papírhengerek, például az alufólia leürült hengere. Később a kiszedésük is könnyű, mert a víztől eláznak.
Ha ezekkel megvagy, keverd össze a betont.
Szárazbeton esetében csak vízzel kell összekeverned. Apránként adagold, hogy megfelelő sűrűségű keveréked legyen.
Amikor magad állítod össze a betont az alapanyagokból, nagyon fontos a megfelelő arány, ami két rész kavics és egy rész cement. Ezeket még szárazon keverd össze és lassan adagold hozzá a vizet, amíg eléred a kellő állagot.
A kész keveréket öntsd a választott formába. Kicsit rázogasd vagy ütögesd meg az edény oldalát, hogy a légbuborékok eltávozzanak.
Ha tálat készítesz ne felejtsd el a méretre vágott papírhengert beletenni mielőtt a másik tálat is belenyomod. A felső edénybe pedig tenned kell valamilyen súlyt, ami lenyomja a formát. Ez lehet kavics, homok, kő stb.
A beton száradási folyamata során a víz elpárolog és így jön létre a szilárd beton. Ez alatt nedvesen kell tartani, óvni kell a fagytól, és a tűző napsütéstől. A teljes kötési idő hosszú, azonban már másnap kivehetők a formából. A szükséges idő függ a levegő nedvességtartalmától, az alapanyagok minőségétől, a keverési aránytól és a hőmérséklettől is.
Hogyan színezheted a betont?
Színezheted magát a betont, még az összeállításnál különböző színezőkkel.
A már megszáradt kész formákat is festheted többféle festékkel is. Én akril festéket használtam.
A beton anyagában való színezésére kipróbáltam a vörös és sárga színezőpigmentet. A dobozon megtalálható az ajánlott keverési arány, ami az általam használt színezőnél a kötőanyag (cement) 5-10 % volt. Ezért itt egy kisebb edénnyel (spray kupakkal) mértem minden alkotó részt.
Minden száraz alkotórészt jól összekevertem és lassan adagoltam hozzá a vizet.
A beton anyagában való színezésére a falfesték színezőt is kipróbáltam. Ez a fenti képen a legsárgább.
Tálak
Számos különböző formát kipróbáltam, ahogyan a képen is látszik. Az elkészítésüknél a korábban említett arányoknak megfelelően állítottam össze.
Ezeknél arra kell figyelni, hogy ne legyen benne negatív minta, hogy száradás után kicsússzon. Szinte bármilyen fröccsöntött forma használható.
Extra ötlet
Eggyel bonyolultabb megoldás a talpas virágtartó. Ehhez két különálló részt kell elkészítened, amit száradás után össze kell állítani.
Figyelj, hogy a tálak alján alakíts ki egy lyukat, hogy a felesleges víz távozni tudjon.
Mécsestartó
Betonból kerti mécsestartót is lehet készíteni. Én kettő különböző változatot próbáltam ki.
Az egyik a virágcserépbe vagy földbe szúrható változat. Ehhez Cola-s üveg közepéből egy tölcsért formáztam és celluxszal rögzítettem. A szárát egy vasrúd adja. Ez a szár egy kicsit belelóg a tölcsérbe, hogy merevítse. Itt figyelni kell, hogy a tölcsér alja akkora legyen, mint a vasrúd átmérője.
A tölcsér betonnal való feltöltése után spray-s kupakot egy centire benyomtam. Ennek az átmérője akkora, mint az IKEA-s üveg mécstartó aljának az átmérője.
Száradás után az éleket egy picit megcsiszoltam, majd akril festékkel díszítettem.
A másik típusú mécsestartó az asztalra helyezhető. Ennek az alapját egy nagyobb tál adta. Ebben az esetben még a beton beöntése elött hungarocell karikákkal, a mécsesek későbbi helyét kialakítottam. Majd ezt követően öntöttem tele betonnal. Hiszen száradás után fejre fordítva használható, a tál mintáját kihasználva. Arra figyelj, hogy a tál belső oldala is mintás legyen.
Kaspó
A kaspónál arra kell figyelni, hogy a belső lyuk elég nagy legyen és a kaspó oldala megfelelő vastagságú maradjon. A képen látható kaspót száradás után zöld akril festékkel színeztem.
Könnyű vele dolgozni, mert gyorsan szárad és szép végeredményt kapsz.
Műanyagpalackok alját is használhatod sablonnak, hogy egy egyedi kaspót készítsél. A belső forma kialakításához kisebb egyenes oldalú palackot használtam. A képen látható kaspók magában színezettek.
Ezekben akár gyertyát is tehetsz, biztosan tartja, felfogja a csepegő viaszt és a szél sem tudja feldönteni.
Mini tó
A fent leírtak szerint elkészítettem, egy nagyobb tálat, aminek vastagabb az oldala. Száradás után a belső részét világoskék akril festékkel bekentem. Majd, ha a festék is megkötött feltöltöttem vízzel és virágokkal és úszómécsesekkel díszítettem.
Golyók, mint kerti dekorációk
Betont gömb formába is lehet önteni, mely száradás után egyedi dekorációja lehet a kertnek. Az elkészítésük semmiben sem tér el a korábbiaktól. A képen látható gömbök elkészítéséhez műanyag gömböket és egy gömb lámpa burát használtam.
Arra figyelj, hogy a sablon ketté vehető vagy összetörhető legyen. Továbbá az is fontos, hogy a sablon belseje is gömb legyen, ne csak a külseje.
Terítő nehezék
Az öntések során keletkezett felesleges beton keveréket használhatod terítő nehezék készítéséhez. Formának egy jégkockatartót használtam.
A beton száradása után riasztópisztollyal a szalagot a forma hátuljára rögzítettem. Majd régi függönycsipeszt akasztottam rá.
Gyors, egyszerű és a maradékokat is felhasználhatod.
A beton sok féle képen használható, ebben a cikkben csupán pár érdekesebb kerti megoldást gyűjtöttem össze inspirációnak.
NAGYON ŐRÜLTEM MIKOR RÁTALÁLTAM A BETONBOL KÉSZÍTETT KERTI TÁRGYAKAT IGY NEKI IS LÁTHATOK A KÉSZITÉSÉNEK. kőszönöm.