Gyertyaöntő formák házilag
Többször felmerül a kérdés bennünk, hogy mi legyen a félig leégett gyertyákkal. Szívesen újra hasznosítanád, de nem akarsz öntőformákat vásárolni? Gyertyaöntő formák házilag is készíthetőek. Az alapanyagok minden háztartásban megtalálhatóak és az elkészítés sem egy bonyolult feladat. Íme, néhány ötlet, hogy mit használhatsz öntőformának és azt is megmutatom, hogy milyen gyertya készíthető vele.
Magáról a gyertyaöntés folyamatáról részletesen, képekkel bemutatva olvashatsz a következő linken.
Chips-es dobozokba öntött gyertyák
Nagyon sokan kedvelik a chips-et. Ha a dobozos változat szereted vagy ezzel várod a vendégeket máris van egy öntőformád.
Hozzávalók:
- Chips-es dobozHurkapálca
- Kanóc
- Használt gyertyák
Elkészítés:
Ezekkel a dobozokkal nagyon könnyű dolgod lesz, mivel tisztítás után csak a kanócot kell bele tenni. Célszerű úgy csinálni, hogy a doboz aljába kerüljön a gyertya teteje. Azért jobb így önteni, mert ilyenkor a gyertya teteje egy sima, egyenes felület lesz. Ellenkező esetben egy mélyedés keletkezne, mivel a viasz hűlés közben zsugorodik. Ilyenkor, a chips-es doboz alját kell kilyukasztani középen és a kanócot átfűzni rajt. A kanóc másik végét pedig a doboz belsejében felhúzva, egy hurkapálca darabra kötni. A kanóc, így könnyen kifeszíthető és középre állítható.
Ha két gyertyát szeretnél készíteni egy dobozból, az is megoldható. A készíteni kívánt gyertyák méretét figyelembe véve vágd ketté a dobozt. Az egyik gyertya teteje ebben az esetben is a doboz alja. A másik gyertyáé pedig, a doboz műanyag tetővel lezárt felső része. Fontos, hogy az utóbbit körbe kell ragasztani, mert a viasz kifolyik mellette. A ragasztást többféle ragasztóval is csinálhatod, például celluxszal, szigetelőszalaggal, gyurmaragasztóval vagy ragasztópisztollyal. A kanóc kilógó végénél is célszerű gyurmaragasztóval tömíteni, mert a viasz az egész pici lyukon is kitalál. Ezennel ezek a chips-es dobozokból csinált öntőformák elkészültek, már önthető bele a felolvasztott viasz. A kész gyertyák nagyon könnyen kivehetőek, egyszerűen kicsúsznak a dobozból.
Papírhengerek, mint öntőformák és a készített gyertyák
A papírhengerek tényleg minden háztartásban jelen vannak csak össze kell gyűjteni őket. Ilyen például a konyhai papírtörlő, a WC papír, az alufólia, a folpack vagy ragasztószalagok leürült papírhengerei.
Hozzávalók:
- Papírhengerek
- Keménypapír
- Hurkapálca
- Kanóc
- Használt gyertyák
Elkészítés:
A kiválasztott papírhenger egyik végét egy kartonpapír vagy hullámpapír darabbal beragasztva majdnem kész az öntőforma. Ennél is, a beragasztott résznél lesz a gyertya teteje. Én ragasztópisztollyal nyomtam körbe a hengert, de sajnos amint elkezdtem önteni a viaszt, kiderült, hogy két helyen enged. Szerencsére először csak keveset öntöttem és volt gyurmaragasztó nálam, amivel gyorsan megjavítottam. A ragasztás előtt, a hengert célszerű körbe rajzolni a papírlapon. Mert ilyenkor még könnyebb a kör közepét bejelölni és kilyukasztani, ahol a kanócot majd átfüzöd.
Ha az alufólia vékony és hosszú papírhengerébe szeretnél gyertyát önteni, amibe nem tudsz belenyúlni fontos, hogy a papírlapra ragasztás előtt ne csak kilyukaszd a kanóc helyét, hanem át is fűzd. Ha ez véletlen elmarad egy drót segítségével megoldhatod. Ha nagyobb talpat készítesz a hengereknek akkor simán megállnak és már öntheted is a gyertyádat. A papírhengert az elkészült gyertyákról körbe le lehet fejteni.
Az elkészült gyertyákat szalvétával könnyen dekorálhatod. Nem kell mást tenned csak a kivágott mintát ráfekteted a gyertyára és elkezded melegíteni hajszárítóval. Ezáltal nagyon egyedi gyertyákat készíthetsz.
Desszertesdoboz, mint öntőforma
Egyes desszerteknek nagyon jól újrahasznosítható doboza van. Ilyen például, a Ferrero Rocher piramis.
Hozzávalók:
- Piramis alakú forma
- Hurkapálca
- Kanóc
- Használt gyertyák
Elkészítés: Az elkészítést a piramis csúcsának, a kifúrásával kell kezdeni. Fontos, hogy minél kisebb lyukat fúrjál, mert a viasz kifolyhat a kanóc mellett. Ha ez megvan, fűzd be a kanócot és rögzítsd egy hurkapálcához, amit a felfordított piramis tetejére teszel.
Az elkészített formát célszerű egy dobozba tenni, hogy biztosan álljon és így könnyebb vízszintbe állítani is. Ha ezzel megvagy, már töltheted fel olvasztott viasszal.
Ebből az öntőformából is könnyedén kicsúszik a kész gyertya.
Parti kellékek, pezsgőspohár öntőforma
Ha egy baráti összejövetel után az egyszerhasználatos parti kellékeket nem dobod ki, hanem elmosod, akkor máris lesz gyertyaöntő formád. Én a pezsgőspoharat próbáltam ki.
Hozzávalók:
- Műanyag pezsgőspohár
- Hurkapálca
- Kanóc
- Használt gyertyák
Elkészítés:
Ennek az öntőformának a készítését a talp leválasztásával kezdjük, majd egy pici lyukat kell fúrni a talp helyére. Ezek után már csak a kanócót kell befűzni és rögzíteni. Ennek az öntőformának is kell egy tartó, hogy biztosan és egyenesen álljon. Egy papírhengert választottam erre a célra.
Tejes doboz öntőformává alakítása
A négyzet aljú dobozokból is jó öntőforma készíthető. A tejek, a tejszínek és kefirek között is találhatsz ilyen doboz formát.
Hozzávalók:
- Tejes doboz
- Hurkapálca
- Kanóc
- Használt gyertyák
Elkészítés:
Ennek az öntőformának az elkészítése egy picit időigényesebb, de nem bonyolult feladat. Egy tejesdobozból egyszerűen csak egy öntőformát lehet készíteni. Első lépésként vágd le a doboz felső részét, a készítendő gyertyánál egy kicsit magasabban.
Ha ezekkel megvagy hajtsd ki a doboz alját és ragaszd az oldalára. Erre azért van szükség, mert különben nem lesz egyenes a gyertya teteje. Majd a doboz aljának a kilyukasztása következik, hogy a kanócot ki tudd vezetni. Ehhez húzd meg a két átlót a doboz alján, majd a metszéspontnál lyukaszd ki.
A következő lépés a doboz merevítése. Erre azért van szükség, mert ha merevítés nélkül beleöntöd a viaszt, a doboz megpocakosodik és elég érdekes formája lesz az elkészült gyertyának. A merevítéshez én spatulát és drótot használtam. Ragasztópisztollyal rögzítettem két spatulát a doboz két szemközti oldalára, majd a másik két oldalára a beszabott hosszúságú spatulát. A kilógó spatulákat dróttal összehúztam. Ezt a műveletet a magasabb gyertyák öntéséhez készített öntőformán kétszer is megcsináltam. Ezt az öntőformát már gipsz öntésére is kipróbáltam, ha érdekel itt megtalálod. Végül a kanóc befűzése és rögzítése következik és már készülhet is a gyertya. A kész gyertya, ha nem csúszik ki könnyen, akkor óvatosan vágd be a tejesdobozt és fejtsd le.
A maradék felolvasztott viaszoddal, pedig feltöltheted a kiürült mécsestartókat.
Remélem találtál számodra könnyen kivitelezhető öntőforma ötletet, amit kipróbálsz.
Jó alkotást!
Erre a témára még nem érkezett hozzászólás.