Házilag elkészíthető kerti virágtartó ötletek
A jó idő megérkeztével egyre több időt töltünk a kertben és az udvaron, amit igyekszünk szebbé varázsolni színes virágok ültetésével. Felmerül a kérdés bennünk, hogy hova, illetve mibe ültessük növényeinket. A kevésbé tartós műanyag virágládák helyett, mutatok két otthon elkészíthető egyedi virágtartót. Ezek természetes alapanyagból, fából és agyagcserépből kivitelezhetőek és kerted, udvarod hasznos és különleges díszei lesznek.
Virágtartó dülöngélő agyagcserepekből
Ennél a virágtartónál kihasználható az agyag vízmegtartó tulajdonsága,mivel az átnedvesedett cserepek nem engedik a virágföld gyors kiszáradását. Az öntözést óvatosan, többször célszerű végezni, mivel a döntött cserepekből könnyen a földet is kimoshatjuk. Ajánlott cserepenként egy virágot ültetni és hagyni helyet a növények növekedéséhez. Jól mutat a petúnia, muskátli, fukszia stb.
Hozzávalók:
- 1 X 26,5 cm-es agyagcserép
- 1 X 25 cm-es agyag virágalátét
- 4 X 15 cm-es agyagcserép
- menetesszár 10 mm-es
- 2 X alátét
- 2 X anyacsavar
Elkészítés:
Ennek a virágtartónak az elkészítése egyszerű, csak az egyensúlyra nagyon fontos figyelni. Egy nagyobb szél könnyen fel tudja borítani, ha nincs megfelelően összeállítva. Az elkészítés előtt tervezd meg a helyét. Nem mindegy, hogy fűbe helyezed vagy beton esetleg járólap lesz alatta.
A fűben a legegyszerűbb biztonságosan rögzíteni, mert a vas rudat az alsó cserépen keresztül a földbe szúrod és így már nem tud felborulni. Ehhez még menetesszár sem kell, elég egy vasrúd is.
Nekem a bejárati ajtó mellett, járólapon áll, ezért az előző megoldás nem kivitelezhető. A menetes szár egyik végére egy fém kört kell hegeszteni. Ha ez megvan kezdheted is összeállítani.
A nagy cserépbe alulról dugd bele a menetes szárat,majd állítsd fel. Felülről húzz rá egy alátétet és rögzíts egy anyacsavarral. Ha szorosra húztad tekerj rá még egy anyacsavart, ez fogja tartani a következő a csereped alját. Az anyacsavart a nagy cserép tetejéig hajtsd le, majd egy alátétet is húzz rá, így nagyobb felületen tud támaszkodni a cserép.
Helyezd fel az első cserepet a menetesszárra úgy, hogy az egyik irányba dőljön. Ezt követően még helyezz fel három cserepet, hogy mindig az ellenkező irányba dőljenek, így lesz egyensúlyban. A menetesszárat méretre kell vágnod, ezt célszerű a felső cserép tetejénél megtenned, de a végére akár egy agyag madarat is húzhatsz.
Végül töltsd fel földdel és ültesd bele a virágokat. Az öntözésre különösen figyelni kell, mert a cserepek dőlnek, így célszerű gyakrabban kevesebb vízzel locsolni.
A virágtartó összeállítására számos más biztonságos megoldás létezik. Az egyik, hogy az alsó cserepet félig feltöltöd hobbi betonnal és középre beleállítod a vas rudat. Így az biztosan áll és a beton még nehezékként is szolgál.
Egy másik megoldást találhatsz itt.
Hatszögletű virágtartó készítése
Ebbe a hatszögű virágládába is nagyon jól mutat a muskátli és társai, de ebbe már akár több fajta virág is összeültethető. Választhatsz egy magasabb virágot középre vagy az egyik szélére, köréje pedig alacsonyabb fajták. Készíthetsz egy saját virág kompozíciót.
A szükséges fa alapanyagot megtalálod különböző barkácsáruházláncok kínálatában, de fakereskedésekben is beszerezheted. Érdemes asztalos illetve a fával foglalkozó ismerősöket megkérdezni, hogy a maradékok között nincs-e olyan aminek a mérete megfelelő a virágláda elkészítéséhez.
Ehhez a virágládához először csinálnod kell 20 db egyforma elemet, mivel 3 rétegből áll és egy réteg 6 darab elemet tartalmaz, plusz kettőt a lábnak.
Hozzávalók:
- oldalelemek (18 db: 26,6 x 7,3 x 4cm)
- lábelemek (2 db: 26,6 x 7,3 x 4cm)
- sarokelemek ( 6 db )
- deszkák ( 4-5 db )
- csavarok
- fólia
Elkészítés:
Első lépések
A virágtartó nagy része egységes elemekből áll, mint például a láda oldalai és a lábelemek. Először ezeket az egységes elemeket kell méretre vágni.
Ha ezzel elkészültél 60 fokos szögben kell vágni a végeket.
Ha az előzőekben megadott méretekkel nem egyező fa alapanyagot tudsz beszerezni, a szögbe vágás megadja a többi méretet.
Következő lépésként, az elkészült elemek egyik végét kell kifúrni, a képek segítenek. Az oldalelem alsó(nagyobbik) oldaláról kell fúrni srégen, úgy hogy a csavar vége egy harmadával érjen ki, ami majd rögzíteni fogja a másik oldalelemhez.
Csiszolás és festés
Ha megvagy, jön a csiszolás, majd a festés. Mind a 20 elemet (18db oldalelem + 2db lábelem) érdemes ilyenkor lazúrral bekenni, mivel itt még minden oldalát tartósíthatod.
Ha sokáig szeretnéd, hogy udvarod dísze legyen ez a virágláda fontos védeni a nedvesség káros hatásaitól, a mikro-organizmusoktól, a UV-sugárzás ellen. (a Jedynka impregnáló vékonylazúrt használtam, fenyő és mahagóni színben fele-fele arányban)
Amíg szárad, készítsd el a hat sarokelemet, a képnek megfelelően:
Ha elkészültél csiszold, majd fesd le ezeket a részeket is.
Következik a virágtartó összeszerelése.
Elsőként készíts el egy (oldal)réteget. Ehhez a hat oldalelemet igazítsd hatszög formára és az előre fúrt lyukakon keresztül csavarozd össze. Ha ezzel megvagy a másik kettő réteget is állítsd össze ennek megfelelően.
A következő lépés a virágláda aljának összerakása. Ehhez jól hasznosíthatóak a maradék raklap deszkák. Rakd egymás mellé a deszkákat, majd helyezz rá egy kész réteget (keretet) és belülről rajzold körbe, így megkapod, hogy mekkorára kell vágni.
A deszkákat a talpakkal fogasd össze. Az elkészült virágláda feneket is fesd le lazúrral. Az egész virágláda összeállításához tedd le az aljat a talpaira, majd rakd rá a három réteget.
Végül a sarokelemeket illeszd a helyükre és rögzítsd hozzájuk a rétegeket kapocsbelövővel vagy csavarokkal. Majd fordítsd meg és alulról is csavarozd a sarokelemekhez a virágláda alját. A virágtartó aljára fúrjál lyukakat, hogy a felesleges víz tudjon kifolyni.
Egy választható lépés még a fóliával való kibélelése, ami segít a láda tartósságának megőrzésében. Itt próbálj vastag, de nem túl merev fólia fajtát választani. A rögzítése kézi kapocsbelövő használatával egyszerűen megoldható. Fontos, hogy fóliát is lyukaszd ki a fúrt lyukaknál, mert a pangó víz a virágoknak nagyon ártalmas.
El is készültél egy egyedi és tartós virágtartóval, már csak a kiválasztott virágokat kell beültetned és gyönyörködhetsz a végeredményben.
Mire érdemes figyelni a virágok összeültetésénél?
A virágtartóba mindig olyan virágokat ültessünk, amiknek egyforma szükségleteik vannak. Az árnyékot kedvelőket ne ültessük össze a napfényt igénylőkkel.
Ne zsúfoljuk tele a virágládákat, mert a virágok fejlődéséhez szükségük van elegendő helyre és tápanyagra.
A virágok magasságát és színeit is érdemes figyelembe venni.
Erre a témára még nem érkezett hozzászólás.