Húsvéti hangulat ötletes dekorációval
Ahogy közeledik a tavasz és vele együtt a húsvét, eljött az ideje, hogy otthonunkat virágba borítsuk és a kreativitásunkat szabadjára engedjük. Nem kell hatalmas költségeket felhalmozni vagy bonyolult technikákat elsajátítani ahhoz, hogy varázslatos és egyedi húsvéti dekorációkat készítsünk.
Az idén nagyon korán érkezik a nyuszi, hiszen március 31 már húsvét. Szánjunk egy kis időt arra, hogy felfedezzük a húsvéti dekorációk varázslatos világát és inspirációt merítsünk a saját egyéniségünk és stílusunk kifejezésére.
A következő ötletekkel könnyedén készíthetsz húsvéti dekorációkat az asztalra, ajtóra, vagy akár a vázába tett barkaágakra.
Húsvéti dekoráció porcelán gyurmából
A porcelán gyurmának nevezet anyag, könnyen elkészíthető és formálható. Többen karácsonykor használják, de húsvétkor is jól alkalmazható szebbnél szebb tojások, nyuszik készítéséhez.
Hozzávalók:
- Szódabikarbóna
- Keményítő
- Víz
- Szalagok
Elkészítés:
Az elkészítés egyszerű, a jó recepttel. Az általam ajánlott receptet kipróbáltam és könnyű volt vele dolgozni. Az interneten többéle recept is található, de sajnos nem mindegyik használható. A lényegi különbségek a szódabikarbóna és a keményítő mennyiségében vannak. Nem mindegy, hogy térfogat, űrtartalom vagy súlyarányokról beszélünk. Sajnos ezeket tapasztalatból írom, mert elsőként rossz receptet választottam.
Az általam használt recept:
- 3 dl szódabikarbóna
- 1,5 dl étkezési keményítő
- 2,25 dl víz
A hozzávalók kimérése után először a szódabikarbónát és a keményítőt összekevertem. Majd a víz hozzáadása után simára kevertem és lassú tűzön (indukciós főzőlap 5- ős fokozatán) feltettem főni.
Folyamatosan kevergetni kell. Először tejfölszerűvé sűrűsödik, majd a forrás után összeáll a lábos közepén. Az edény alján lesz egy vékony réteg, de ez könnyen kimosható.
Az elkészült gyurmát egy tányérba tettem és vizes konyharuhával letakartam.
Amíg elhűlt, előkészítettem a díszítéshez a szalagokat és a horgolt terítőt.
Amikor már teljesen elhűlt, elkezdtem kinyújtani kb. 3-5 mm vastagságúra. Következett a szaggatás. A nyuszis szaggatóm jó nagy volt, ezért inkább egy régebbi fa nyulat helyeztem a porcelán gyurmára és vágtam körbe. A díszíteni kívánt tojások szaggatása előtt a szalagot a gyurmába nyomtam a nyújtóval és utána szaggattam ki. A felakasztáshoz, a lyukat szívószállal készítettem.
A kiszaggatott formákat sütőpapírral bélelt tepsibe raktam.
Ezt célszerű egy tortakenő spatulával vagy valami hasonlóval végezni, mert így kevésbé sérülnek a formák. Két nap alatt keményre száradtak, közben forgattam a formákat. Akinek sürgős a gyors száradás 80 fokos sütőben is kiszáríthatja gyurmát, de vigyázni kell, hogy nehogy megbarnuljon. A megszáradt porcelán gyurmát finoman csiszolni is lehet.
Díszíthető decoupage technikával, festeni és rajzolni is lehet rá. Az elkészült tojások és nyuszik jól használhatóak dekorálásra, de ajándékként is örömöt okozhatsz vele.
A porcelán gyurma díszítés nélkül is nagyon jól mutat, ha színes masnikkal kötöd fel őket.
Húsvéti ajtódíszek
A húsvéti hangulat megteremtését legtöbbször az ajtódísz elkészítésével kezdjük. A következőkben néhány színes kopogtató elkészítését találod. Előtérbe helyezve a gyors és kedvező árú alapok elkészítését.
Az alapok elkészítése
Az ajtódísz alapok kör, illetve tojás formára kivágott kartondobozból készültek, amíg a világoskék kopogtató egy hungarocell alapot kapott.
Mindegyik alaphoz duplán kivágtam a formát és összeragasztottam, így merevebb lett. Majd következett a betekerés (tojás formájú ajtódísz) vagy a behorgolás. Sokan a horgolás szó hallatán egyszerre valamilyen bonyolult dologra gondolnak. A horgolásnak ez a része könnyen elkészíthető, gyakorlat sem szükséges hozzá. Vastagabb fonalakat használunk erre a célra és ezeken jól követhető a folyamat, de ha mégsem szeretnéd kipróbálni, akkor simán tekerd be a kartonból kivágott formát.
A horgolás kezdéséhez a papír karika középen felhúzod a fonalat.
Majd a fonalat beakasztjuk a horgolótű végébe és áthúzzuk a felhúzott fonalon.
Ez után újra felhúzod a fonalat és ismét áthúzod, de most már az előbb készített hurkon is. Ezt a folyamatot kell ismételni. A horgolótűn végül mindig egy hurok marad.
Miután már többször megismételted szépen kialakul a széle.
Amikor körbe értem, elvágtam a fonalat és a képen látható helyen áthúztam.
Ez után a következő helyen is áthúztam.
A széle szép folyamatos lesz, nem látszik, hogy hol lett elkezdve.
Ezzel a papír alap bevonása elkészült.
A képen látható sárga és szürke színű alapra belülre készítettem egy belső díszítő sort, ami merevebbé is teszi az alapot. Ez gyorsan elkészül, a képek segítenek.
Először a képen látható helyen húzd át a fonalt.
Majd folytatás a képen látható módon. Jól látszik, hogy hova kell dugni a horgolótűt.
Kialakult a belső sor. A lezárása az előző soréval megegyezik.
Ilyen módon készült a sárga és a szürke ajtódísz alap. A világoskék kopogtatónál hungarocell alapot horgoltam be zsinór szerű fonallal és belső díszítő sort nem készítettem.
A tojás formát, simán betekertem egy lapos fonállal. A tojás alsó részén, középen kialakul egy zseb, ez jól használható a díszítésnél.
Nyuszifej szürke pólófonalból
Hozzávalók:
- Kartondoboz
- Fonál
- Szalag
- Drót
- Barka ág
Elkészítés:
Először elkészítettem a feljebb leírt szürke pólófonallal behorgolt alapot, majd vastagabb drótból meghajlítottam a két fület. Ez után a drótokat is behorgoltam, amit ugyanúgy csináltam, mint az alapot. Miután ezzel is elkészültem ráragasztottam az ajtódísz alapjára. Majd a fülekbe ragasztottam a barka ágakat. Végül a masni is felkerült a nyuszi fejére és így már el is készült az ajtódísz.
Sárga koszorú
Hozzávalók:
- Kartondoboz
- Fonál
- Szalag
- Tojások
- tollak
Elkészítés:
Ennek a kopogtatónak az elkészítését is a kartonból kivágott kör behorgolásával kezdtem. A folyamatot feljebb részletesen megtalálod. A díszítéshez itt zöld tojásokat és tollakat használtam.
Tojás alakú kopogtató
Hozzávalók:
- Kartondoboz
- Fonál
- Szalag
- Művirágok
- Tojások
Elkészítés:
A kartondobozból kivágott két tojás forma összeragasztásával kezdtem. Majd simán betekertem egy lapos halványsárga fonallal és már díszíthettem is. A művirágokat úgy ragasztottam rá, hogy a virágok szárai a zsebben legyenek. A masni rögzítése után már el is készült az ajtódísz.
Világoskék húsvéti ajtódísz
Hozzávalók:
- Fonál
- Szalagok
- Barka ágak
- Tojások
- Nyuszi
Elkészítés:
Ennél az ajtódísznél hungarocellalapot horgoltam be először a világoskék fonallal. Feljebb az alapok készítésénél olvashatod a horgolás részletes leírását.
A díszítését a nyuszi felhelyezésével kezdtem. Ennek a nyuszinak volt egy talpa azt levágtam fogóval és egyszerűen a hungarocellbe szúrtam. Elhelyeztem a barka ágakat és a masnit is felragasztottam. Végül a tojások is a helyükre kerültek.
Húsvéti ablakdísz vagy lakásdekoráció
Ez a dísz ötvözi az előzőekben használt két díszítési módot, a horgolást és a porcelán gyurma készítést, kiegészítve egy kis szalvéta technikával.
Hozzávalók:
- Horgolható fa tojás
- Fonál
- Szalag
- Szalvéta
- Porcelán gyurma tojás
- Decoupage ragasztó
- Fehér akril festék
Elkészítés:
Vásároltam egy fából készült horgolható tojás alapot, aminek a méretei 20 X 15 cm.
Az elkészítést az alap fehérre festésével kezdtem, majd száradás után ráragasztottam a szalvétát. A decoupage technikáról itt olvashatsz.
A teljes száradás után következett a horgolás. Feljebb már volt szó, hogy ez nem egy nehéz feladat és a következő linken megtalálod részletesen a leírást, egy körbe horgolt tavaszi ajtódísz készítésénél.
Miután elkészültem a horgolással, ráragasztottam a porcelán gyurmából készült tojást.
Húsvéti barkadíszek
A vázába helyezett barka vagy az aranyeső csokor feldíszítése az egyik leggyakoribb húsvéti dekoráció. A tojások helyett készíthetsz aranyos, pici nyuszikat és ezzel is dekorálhatod az ágakat.
Hozzávalók:
- Zsenília drót
- Fa golyók
Elkészítés:
A barna fülű nyuszikhoz két különböző méretű fa golyót és 30 cm hosszú, barna zsenília drótot használtam. Először a drótból meghajtottam a füleket és a lábakat és a kisebbik golyón megrajzoltam a nyuszi arcát.
A fehér zseníliát rátekertem egy filctollra ez lett a fehér nyuszi teste. Végül összeragasztottam a részeket és elkészültek a nyuszik. Érdemes többet is csinálni és akár a méreteket is változtatni.
Húsvéti nyuszi és csibék készítése
A húsvét jelképei közül elkészített nyuszit és a csibét nemcsak dekorációnak használhatod, hiszen a gyerekek nagyon szívesen játszanak is velük. Ezért a gyerekek lelkesen segítenek is az elkészítésben, de ajándéknak is kiváló.
Nyuszi
Hozzávalók:
- Vastag filc anyag
- Fa lap
- Szög
Elkészítés:
Ezt a nyuszit tényleg gyorsan elkészítheted. A vastag filcből egy sablon segítségével kivágtam kettő nyuszit. Az egyiken megrajzoltam az arcát, majd elkezdtem összeragasztani, de a lábainak az oldalánál megálltam és ráhúztam a talpból kiálló szegekre. A talpát előre elkészítettem, ami igazából két pici fejű szeg beverését jelentette. Végül a nyuszi nyakába egy fagolyókkal díszített fonalat kötöttem.
Csibék
Hozzávalók:
- Sárga pomponok
- Narancssárga zsenília drót
- Narancssárga filc anyag
- Szemek
Elkészítés:
Egy kiscsibéhez két darab pomponra van szükség. Ezt készen is beszerezheted, de könnyen el is készítő. A pompon részletes, képekkel illusztrált készítését megtalálod ezen a linken.
A csibék szárnyait pompon áthúzott pár szál fonal kifésülésével készítettem. Miután a két pompon már megvolt, narancssárga zsenília drótból meghajlítottam a lábakat és narancssárga filcből kivágtam a csibe csőrét. Majd összeragasztottam a két pompont és elkezdtem felragasztani a részeket. A szemek rögzítésének a megkönnyítésére, a vásárolt mozgó szemek hátoldalára ragasztottam egy fültisztítópálcika darabot. Így nem süllyedt a pomponba. Helyére ragasztottam a lábait és a csőrét is. Elkészültem a csibével, tetszett így készítettem még kettőt.
A sajátkezűleg készített húsvéti dekorációval különleges atmoszférát teremthetsz otthonodban. Ha további húsvéti ötletek is érdekelnek, az oldalon többet is találsz.
Szórakoztató és örömteli alkotást és Kellemes Húsvéti Ünnepeket kívánok!
Erre a témára még nem érkezett hozzászólás.